کاشت مو(تماس)
کاشت مو(تلگرام)
وب سایت دکتر محمد سعیدی وب سایت دکتر محمد سعیدی وب سایت دکتر محمد سعیدی
وب سایت دکتر محمد سعیدی

تهران - فلکه دوم تهرانپارس خیابان فرجام، بین عادل و زرین جنب فروشگاه LGپلاک 84 طبقه دوم 77860740-021 ,76710785-021

وب سایت دکتر محمد سعیدی

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 20

دکتر محمد سعیدی - متخصص پوست
پاسخ به 10 سوال رایج در مورد لیزر موهای ناخواسته
پاسخ به 10 سوال رایج در مورد لیزر موهای ناخواسته

 

رفع موهای ناخواسته بوسیله لیزر، یکی از رایج ترین اعمال زیبایی است که در سراسر جهان انجام می شود. تب لیزر چندی است که در کشور ما نیز بسیار بالا گرفته و در صدر اقدامات زیبایی قرار گرفته است.

هر روزه شاهد تبلیغات بی شمار پیامکی، اینترنتی، تلویزیونی... در این مورد هستیم، به طوریکه گرفتن تصمیم درست در میان این همه تنوع پیشنهادات مختلف بسیار مشکل شده است.

با این پیش زمینه بر آن شدیم تا به 10 پرسش اساسی و رایج شما در مورد لیزر موی زاید پاسخ دهیم.

 

طبیعتا اولین و مهمترین سوال در این زمینه این است:

 

1.    کدام دستگاه برای از بین بردن موهای ناخواسته بهتر است؟

 

لیزر یک پرتو نوری همگرا و قدرتمند را روانه پیاز موها میکند. رنگدانه های موجود در ریشه مو این پرتو نور را جذب می کنند و به این ترتیب موها درون پیاز مو به طور برگشت پذیری از بین میبرد.

مهمترین مزیت یک دستگاه لیزر در این است که بتواند ریشه مو را به طور اختصاصی هدف قرار دهد بدون اینکه به بافتهای اطراف ان اسیب بزند.

لیست متنوعی از لیزرها قادر به این کار هستند. از ان جمله میشود به لیزرAlexandrite، لیزر Diod، لیزر Nd yag و انواع IPL اشاره کرد.

 

 هر کدام از این دستگاهها ،به شرطی که ساخت کمپانی های معتبر تولید دستگاههای لیزر باشد، بر اساس شرایط مختلف به خصوص ویژگی پوست و موی فرد میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

اما اگر بخواهیم یکی از این دستگاه ها را از بقیه متمایز کنیم، بر اساس ویژگیهای نژادی مردم ایران و از همه مهمتر تجربه سالها استفاده از این دستگاهها باید گفت لیزر الکساندرایت بهترین، موثرترین و کم عارضه ترین دستگاه لیزر موی زاید در دنیاست. البته امروزه لیزرهای الکساندرایت ساخت کمپانیهای غیر معتبر شرق اسیا وارد کشور شده اند که به هیچ عنوان قابل قیاس با تولیدات امریکایی این دستگاه نیست.به عبارت بهتر باید گفت هر الکساندرایتی هم بهترین نیست.

 

2.    به طور متوسط چند جلسه درمان لیزر برای از بین بردن موهای ناخواسته لازم است و فواصل بین این جلسات چقدر است؟

 

تعداد جلسات بسته به افراد و شرایط مختلف متفاوت است. ولی انتظار این است که با استفاده از یک دستگاه لیزر با کیفیت و معتبر (مثلا لیزر( alexandrite candela  و با رعایت اصول استاندارد استفاده از ان، پس از هر جلسه لیزر حدود 20 درصد از تعداد موها و ضخامت انها کم شود. به این ترتیب بعد از 4 الی 7جلسه نتیجه نهایی حاصل میگردد.

بین 4 تا 6 هفته بین جلسات لیزر زمان لازم است.

اگر بعد 7جلسه نتیجه مطلوب حاصل نشود باید به دنبال علت بود.مثلا ممکن است انتخاب دستگاه برای ان بیمار خاص مناسب نبوده، یا بیمار دچار مشکلات هورمونی درمان نشده (مانند بیماریهای تخمدان یا تیرویید و...) باشد.

اما یک نکته مهم:

 نباید تصور کرد که پس از پایان موفقیت امیز لیزر موهای زاید، این موها برای همیشه از بین رفته اند. بلکه لازم است جلسات لیزر سالانه یک یا دوبار ادامه یابد تا بیمار در وضعیت بدون مو باقی بماند.

 

3.    آمادگیهای لازم قبل و بعد از لیزر موهای زاید چیست؟

 

قبل از انجام اولین جلسه لیزر موهای زائد، باید یک جلسه مشاوره با متخصص پوست مو صورت بگیرد. در این جلسه، پزشک در مورد سابقه موهای زاید، مشکلات هورمونی، هدف، انتظار شما از لیزر و ... سوال میکند. پوست شما را معاینه کرده و بر اساس این اطلاعات برنامه جلسات لیزر و تنظیمات دستگاه را معین میکند.

قبل انجام لیزر نباید از وسایل رفع موهای زاید که مو ها را ریشه خارج میکنند(مانند اپیلاسیون، اصلاح با بند، موچین و...) استفاده کرده باشید و بهتر است موها را فقط با ژیلت شیو کنید.

اگر به تازگی افتاب گرفته اید یا به سولاریوم رفته اید هم بهتر است شروع لیزر را چند هفته ای به تاخیر بیندازید.

همچنین قبل از انجام لیزر باید کلیه محصولات موضعی رو پوست ناحیه شامل مرطوب کننده، بی حس کننده، خوشبو کننده و... را به خوبی از سطح پوست پاک کنید.

اگر از یک دستگاه لیزر مناسب و معتبر استفاده کنید، درد بسیار کمی در اثر لیزر خواهید داشت وبرای بسیاری از نواحی بدن حتی نیاز به بی حس کننده هم ندارید، مگر برای بعضی نواحی حساس یا افرادی که استانه درد پایین دارند.

 

اما پس از انجام لیزر:

 

بعد از لیزر معمولا قرمزی و التهاب کمی در ناحیه ایجاد میشود .بلافاصله بعد از لیزر باید چند دقیقه ای ناحیه لیزر شده را با یخ خنک کرد و سپس از کرمهای موضعی مخصوص بعد از لیزر استفاده کرد.

درد و سوزش و قرمزی معمولا چند ساعت بعد کاملا از بین میرود و اکثر اوقات نیاز به مصرف مسکن نیست. ولی کرمهای ترمیم کننده و ضد افتاب باید در چند روز اینده مرتبا استفاده شوند و در چند روز اینده باید از قرار گیری در معرض افتاب و پرهیز شود.

 

4.    چه افرادی بهتر به لیزر موهای زاید پاسخ میدهند؟

 

حتما شنیده اید که بعضی از افراد بعد از سه چهار جلسه لیزر از شر موهای زاید راحت شده اند وبرخی بیماران با همان دستگاه، خیلی دیرتر به نتیجه دلخواه رسیده اند. علت در ویژگیهای پوست، مو و وضعیت هورمونهای افراد مختلف است.

به طور کلی هرچه فرد پوست روشنتر و موهای تیره تر و ضخیمتری داشته باشد، زودتر به نتیجه مورد نظر میرسد.

برعکس، بیماران با پوست سبزه یا با موهای نازک و کرکی باید تعداد جلسات بیشتری برای لیزر مراجعه کنند.

مشکلات هورمونی مانند بیماریهای تخمدان ،تیرویید و... از علل دیگر عدم نتیجه گیری بیماران هستند و حتما باید قبل از انجام لیزر مرتفع شوند.

 

5.    آیا لیزر موهای زاید فقط مختص خانمهاست؟

 

خیر.خانمها و اقایان هر دو میتوانند با استفاده از لیزر موهای ناخواسته قسمتهای مختلف بدن را از بین ببرند.با این فرق که در اقایان به علت تعداد و تراکم بیشتر موها و همچنین مسایل فیزیولوژیک بدن،معمولا به تعدا جلسات بیشتری نسبت به خانمها نیاز است.

 

6.    آیا لیزر برای از بین بردن موهای سفید هم مفید است؟

 

علیرغم زمان زیادی که از تولید دستگاههای لیزر میگذرد و با وجود رقابت شدید بین کمپانیهای تولید کننده و تبلیغات فراوان آنها، هنوز لیزری که بتواند موهای سفید را از بین ببرد وجود ندارد، زیرا لیزر از طریق اثر بر رنگدانه های ریشه مو انها را از بین میبرد.

به همین سبب ،پس از انجام لیزر، موهای سیاه از بین میروند و موهای سفید و بدون رنگدانه سالم باقی میمانند.

تلاشها برای ابداع روشی که بتوان با لیزر موهای سفید را از بین برد ادامه دارد، ولی تا آن زمان تنها راه از بین بردن دایمی موهای سفید، همان روش قدیمی الکترولیز است.

 

7.    آیا لیزر موهای زاید در خانمهای باردار و شیرده قابل انجام است؟

 

علی القاعده لیزر موهای زاید در دوران بارداری و شیردهی مشکلی ایجاد نمی‌کند زیرا لیزر از جنس نور معمولی است و عمق نفوذ آن کمتر از نیم سانتیمتر است و اصلا به قسمتهای داخلی بدن نفوذ نمیکند.

اما لیزر موهای زاید که امری ضروری و اورژانسی نیست و میشود آن را به آینده موکول کرد.به همین دلیل پزشکان در دوران بارداری برای احتیاط و جلوگیری از هر گونه استرس غیر ضروری در زن باردار، درمان با لیزر را انجام نمی‌دهند اما این کار به لحاظ علمی مشکلی ایجاد نمیکند.

 

8.    آیا لیزر میتواند به جای از بین بردن موهای ناخواسته باعث کلفت شدن موها بشود؟

 

این شکایتی است که گاهی از برخی بیماران میشنویم.

مهمترین علت این موضوع استفاده از دستگاههای لیزر بی کیفیت است. این دستگاهها به اندازه کافی برای ریشه موها اختصاصی عمل نمیکنند و در درجات پایین انرژی باعث اثر عکس روی موها میشوند.

اما گاهی اوقات با استفاده از لیزرهای خوب هم این اتفاق رخ میدهد، به خصوص در نواحی که موهای نازک و کرکی دارند.

معمولا با تغییر در تنظیمات دستگاه در جلسات بعدی این مشکل کم کم برطرف میشود.

اما باید دانست موهای کرکی و بور خیلی سخت به لیزر جواب میدهند و بهتر است حتی الامکان لیزر نشوند.

 

9.    عوارض احتمالی لیزر موهای زاید چیست؟

 

به طور کلی اگر لیزر زیر نظر متخصص پوست ومو انجام شود و از دستگاه با کیفیت و معتبر استفاده شود عوارض بسیار بسیار ناجیزی خواهد داشت.

 یکی از عوارض احتمالی لیزر موی زاید سوختگی است .

سوختگی بیشتر در افراد با پوست سبزه تر اتفاق می افتد. خفیف ترین نوع سوختگی بدون برجا گذاشتن هیچ اثری خوب میشود .انواع شدیدتر باعث ایجاد لکه های سفید و یا قهوه ای میشود که گاهی ماهها طول میکشد تا از بین بروند.

خیلی به ندرت سوختگی به حدی شدید است که از خود اسکار به جا میگذارد.

دستگاههای با کیفیت به علت داشتن سیستم خنک کننده قوی و موثر، کمتر باعث سوختگی میشوند ولی این احتمال هیچگاه به صفر نمیرسد. به همین دلیل است که فرد متقاضی لیزر قبل از انجام لیزر باید رضایت نامه مربوط به لیزر را به دقت مطالعه و امضا کند.

 

10. آیا لیزر موهای زاید باعث ایجاد سرطان یا نازایی یا مشکلاتی از این دست میشود؟

 

هیچ مطالعه ای در هیچ کجای دنیا تا به حال چنین عوارضی را برای لیزر موهای زاید ثابت نکرده است.

چرا که در لیزرهای پوست و مو از اشعه های سرطانزا (مثل اشعه ایکس و گاما که در دستگاههای رادیولوژی و پزشکی هسته ای وجود دارد) استفاده نمیشود .

پس اصلا نگران سرطانزایی یا عقیمی ناشی از این دستگاهها نباشید.

 

کلام اخر اینکه اگر از دست روشهای موقتی برداشت موهای زای د(مثل اصلاح، موم، روشهای شیمیایی و...) خسته شده اید و یا این روشها برای شما با زحمت، درد و یا خارش و جوشهای زیر پوستی همراه است، لیزر موهای زاید میتواند شما را با هزینه ای معقول و عوارض حداقل از شر این موها خلاص کند. به شرطی که این کار زیر نظر متخصص پوست و بوسیله دستگاههای با کیفیت و استاندارد های بالا انجام شود.

نویسنده: دکتر محمد سعیدی"مطلب _6 ام _ سایت رسمی دکتر محمد سعیدی"