کاشت مو(تماس)
کاشت مو(تلگرام)
وب سایت دکتر محمد سعیدی وب سایت دکتر محمد سعیدی وب سایت دکتر محمد سعیدی
وب سایت دکتر محمد سعیدی

تهران - فلکه دوم تهرانپارس خیابان فرجام، بین عادل و زرین جنب فروشگاه LGپلاک 84 طبقه دوم 77860740-021 ,76710785-021

وب سایت دکتر محمد سعیدی

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 20

دکتر محمد سعیدی - متخصص پوست
تعریق بيش از حد
بدن انسان میتواند بسته به شرایط گاهی تا چهار لیتر در یک ساعت و تا پانزده لیتر در روز عرق کند. تعریق بیش از حد یا هیپرهیدروز به وضعیتی گفته میشود که در آن تعریق بیش از حد نرمالی که برای ترمورگولاسیون بدن لازم است رخ میدهد. 
هیپرهیدروز بیماری شایعی است و میلیونها نفر در جهان با این اختلال دست به گریبان هستند. هیچ میزان دقیقی برای تعریف هیپرهیدروز وجود ندارد با این‌حال اگر تعریق شما به حدی است در زندگی روزمره و فعالیت عادی زندگیتان اختلال ایجاد میکند شما احتمالا مبتلا به هیپرهیدروز هستید.
 
اگرچه که در اکثر موارد تعریق بیش از حد نشانگر وضعیت وخیم و تهدید کننده سلامتی نیست. ولی در بسیاری موارد میتواند زجر آور و مایه خجالت شود و در روابط اجتماعی فرد مشکل ایجاد کند. گاهی اوقات هیپر هیدروز می تواند نتیجه و نشانه وجود بیماریهای خاصی در بدن باشد (هیپرهیدروز ثانویه) از قبیل بیماریهای غدد داخلی (مثل بیماریهای تیرویید )، بیماریهای سیستم عصبی، مصرف بعضی داروها، بعضی عفونتها و گاهی وجود بعضی سرطانها. 
 
 البته در غالب موارد هیپر هیدروز با هیچ اختلال مهم داخلی همراه نیست (هیپرهیدروز اولیه) و نباید باعث نگرانی شود. تشخیص اینکه کدام یک از موارد هیپر هیدروز نیازمند بررسی بیشتر برای یافتن علت هستند با پزشک متخصص است.
 
شایعترین موارد تعریق بیش از حد مواردی است که تعریق محدود به چند منطقه محدود از بدن مثل کف دست و پاها، زیر بغل یا صورت است که معمولا هم از نوع اولیه بوده و با اختلال داخلی خاصی همراه نیست.

 

درمان تعریق بیش از حد:

1- مرحله اول درمان تعریق بیش از حد، داروهای موضعی ضد عرق هستند که اغلب حاوی ماده ای به نام آلومینیوم کلرید می باشند. در موارد خفیف بیماری و به خصوص برای نواحی زیر بغل و کشاله های ران بسیار موثرند. البته باید دانست که این داروها تا زمان استفاده موثر هستند و مدتی پس از قطع دارو، مجددا تعریق از سر گرفته میشود. البته با اتخاذ روشهای خاصی میتوان با کمترین میزان استفاده از دارو به بیشترین اثر درمانی دست یافت.
 
2- دسته دوم داروهای خوراکی هستند که اکثرا از طریق اثر بر اعصاب خودکار، ترشح غدد عرق را کم میکنند. عوارض جانبی این دسته از داروها استفاده از آنها را به موارد خاصی که متخصص پوست صلاح میداند محدود میکند.
 
3- iontophoresis دستگاهی است که با برقراری یک جریان الکتریکی کم ولتاژ موجب کاهش ترشح عرق میشود و به خصوص برای تعریق کف دست و پا موثر است. امروزه این وسیله در بسیاری از مراکز معتبر خدمات پوست و مو موجود است و حتی امکان استفاده خانگی از آن هم هست. تاثیر آن منوط به جلسات متعدد درمان است و برای باقی ماندن اثر ضد تعریق آن باید جلسات درمانی با حداکثر فواصل (چند هفته یکبار) ادامه یابد.
 
دستگاه iontophoresis
 
4- در مواردی که هیپرهیدروز به درمانهای معمول موضعی پاسخ ندهد تزریق آمپول بوتاکس میتواند بسیار نجات بخش باشد. انجام یک جلسه تزریق بوتاکس (به شرط انجام بر اساس موازین علمی و توسط فرد مجرب) می تواند تا چندین ماه بیمار را از تعریق بیش از حد راحت کند.
 
5- اما در موارد بسیار مقاوم و یا زمانی که بیماران از درمانهای موقتی رضایت ندارند و به دنبال روشهای دائمی‌تری هستند، گاهی به عمل جرّاحی نیاز می‌شود. در این عمل جرّاحی که به‌ نام ETS یا endoscopic thoracic sympathectomy شناخته میشود، جراح قفسه سینه اعصابی را که باعث ترشح عرق میشوند و از داخل قفسه سینه عبور میکند قطع میکند و باعث قطع تقریبا کامل عرق در بعضی مناطق میشود. این عمل نیز اگرچه با عوارض بیشتری نسبت به روشهای قبل همراه است ولی در هنگام نیاز و با انتخاب درست بیماران روش کمک کننده ایست.این روش به هیچ وجه نباید به عنوان خط اول درمان انجام شود و تنها پس از مراجعه به پزشک متخصص ،انجام بررسی های داخلی در صورت لزوم و شکست سایر درمانها میتوان به آن فکر کرد.
 
نویسنده
دکتر محمّد سعیدی


"مطلب _3 ام _ سایت رسمی دکتر محمد سعیدی"