کاشت مو(تماس)
کاشت مو(تلگرام)
وب سایت دکتر محمد سعیدی وب سایت دکتر محمد سعیدی وب سایت دکتر محمد سعیدی
وب سایت دکتر محمد سعیدی

تهران - فلکه دوم تهرانپارس خیابان فرجام، بین عادل و زرین جنب فروشگاه LGپلاک 84 طبقه دوم 77860740-021 ,76710785-021

وب سایت دکتر محمد سعیدی

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 20

دکتر محمد سعیدی - متخصص پوست
PRP یا Platelet rich plasma
PRP  يا Platelet rich plasma عملی است که در طی آن مقدار مشخصی از خون فرد گرفته میشود و طی فرایندهایی پلاکتهای آن جدا و تغلیظ شده و پس از فعال سازی مجددا در محل مورد نظر از بدن فرد تزریق میگردد.اما چگونه این چرخه نسبتا ساده میتواند موجب بهبود بعضی عملکردها در پوست و مو بشود؟

 

 

از سالها قبل مشخص شده بود که پلاکتهای خون که وظیفه اصلی آنها کمک به انعقاد خون است، کارکردهای دیگری هم دارند. در داخل پلاکتها مجموعه ای سرشار از فاکتورهای رشد و ترمیم ساخته و ذخیره میشود که در موقع لزوم از پلاکتها به بیرون ترشح می شود. مثلا وقتی در پوست قسمتی از بدن زخم یا جراحتی ایجاد میشود و بدن نیازمند فعالیت ساز و کارهای ترمیم زخم می شود، پلاکتها از اولین و مهمترین سلولهایی هستند که در صحنه حاضر میشوند. آنها فاکتورهایی را در محل آزاد میکنند که موجبات ترمیم، رشد، ایجاد رگهای خونی جدید و نهایتا بهبود جراحت میشود. به این ترتیب این جرقه در اذهان برخی محققان ایجاد شد که اگر بتوان به طریقی به عصاره محتویات داخل پلاکتها دست پیدا کرد، شاید بتوان از این عصاره در بهبود عملکرد پوست و مو و جوانسازی این ارگانها استفاده کرد. با این پیش زمینه بود که روش PRP جامه عمل به خود پوشید ودر چند سال اخیر تعداد زیادی از بیماران در سراسر جهان تحت درمان PRP قرار گرفتند.

 

تب PRP چندی است که در کشورمان هم به شدت بالا گرفته است و این روش برای مقاصد گوناگون از ریزش موهای سر گرفته تا رفع چین و چروکهای صورت، از برطرف کردن مشکلات اطراف چشم گرفته تا جایگزینی به جای جراحی، لیزر، پیلینگ شیمیایی، ژل و بوتاکس......

PRP  در ایران ره صد ساله را یک شبه پیمود. شخصا روزی نیست که در مطب شاهد حضور متقاضیان انجام PRP نباشم و یا به تبلیغات بیشمار آن (با واژه هایی همچون درمان قطعی ...، درمان دایمی ...، بدون عوارض جانبی، استفاده از تکنولوژی سلولهای بنیادی و غیره) مواجه نشوم.

 

 

از جنبه های تبلیغاتی و غیر علمی داستان که بگذریم ذکر چند نکته مهم در مورد PRP ضروری است :

1- PRP مطلقا به معنای استفاده از سلولهای بنیادی نیست و چنین ادعاهایی که در برخی تبلیغات مطرح میشود اساسا غیر علمی و غیر واقعی است. PRP همانطور که گفتیم استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتها با هدف جوانسازی پوست و مو است و ربطی به فناوری پیچیده سلولهای بنیادی ندارد.

2- با توجه به مدت زمانی که از این روش در بخش پوست و مو استفاده شده است،PRP هنوزبسیار جوان است. نه اثر بخشی آن و نه عوارض جانبی احتمالی آن در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هنوز به درستی روشن نشده است. نتیجه گیری علمی در مورد هر روش دارویی یا درمانی مستلزم انجام مطالعات دقیق، جامع و آینده نگر و با طراحی صحیح و علمی است. همیین حالا چند مطالعه بزرگ در این زمینه در حال انجام است که تا کامل شدن آنها ممکن است چندین ماه یا حتی چند سال طول بکشد. چندین مطالعه کوچک و با اهمیت کمتر نیزدر نقاط مختلف دنیا و از جمله در ایران انجام شده و نتایج مختلفی از آنها به دست آمده است. نتایجی که که بعضا متناقض و نا همگون هستند. این مساله تا حدود زیادی به علت طراحی نادرست بسیاری از این پژوهشها، عدم رعایت دقیق استانداردهای پژوهشی، استفاده از کیتهای مختلف PRP و گاهی نیز سوگیری یا BIOS قابل ملاحظه در این مطالعات میباشد.

اخیرا انجمن متخصصین پوست ایران نیز با انتشار اطلاعیه ای نسبت به تبلیغات نادرست در زمینه PRP هشدار داده و انجام آن را در موارد محدود و در کنار سایر روشهای درمانی به عنوان روش کمکی، تنها در شرایط مناسب و استریل و توسط متخصصین پوست و با اخذ رضایتنامه آگاهانه از بیماران جایز دانسته است.

3- تا زمان مشخص شدن نتایج مطالعات بزرگ و دقیق و روشن شدن اثر بخشی و عوارض احتمالی PRP انجام آن تنها بر پایه پژوهشهای کوچک انجام شده و نیز تجارب شخصی پزشکان با تجربه در حیطه PRP قابل انجام است.

بر این اساس و با توجه به تجارب شخصی اینجانب در مورد اثربخشی PRP میتوان گفت که این روش در برطرف کردن گودی و سیاهی اطراف چشم تاثیری خوب، در درمان بعضی از انواع ریزش مو تاثیری متوسط و در سایر موارد بی تاثیر یا دارای تاثیر بسیار اندک است. باز هم تاکید میکنم که این یک تحلیل تجربی است و برای پخته تر شدن نیاز به زمان بیشتر و بررسیهای کاملتر دارد. استفاده از PRP همراه با تزریق ژل و چربی برای افزایش ماندگاری آنها ویا در همراهی با عمل پیوند مو هم فعلا در حد فرضیه وادعا مطرح است. ضمن اینکه گزارشهایی از واکنشهای ناخواسته ناشی از انجام PRP در این موارد وجود دارد که استفاده از PRP را برای مقاصد فوق محدود می سازد.

4- نهایتا اینکه PRP هم مانند بسیاری از روشهای جوانسازی پوست برای ایجاد حداکثر اثر نیازمند تکرار در فواصل مناسب است و نباید تصور کرد که با یک بار انجام آن میتوان به نتایج بالینی چشمگیر و ماندگار دست یافت.

PRP  روشی است که احتمالا در بهبود برخی از مشکلات پوست و مو موثر است. اما این اثر قطعا اثری محدود و نسبی است. اگر فرد متقاضی انجام  PRP به درستی انتخاب شود، انتظارات پزشک و بیمار از نتایج آن معقول و منطقی باشد و از تجهیزات و مواد مصرفی معتبر و استاندارد استفاده شود، می توان بیشترین بهره و کمترین عوارض جانبی را از این روش درمانی انتظار داشت و در کنار سایر روشها برای درمان بیماران از آن کمک گرفت.

نویسنده منبع

دکتر محمّد سعیدی"مطلب _2 ام _ سایت رسمی دکتر محمد سعیدی"